• Home
  • /
  • Užívání léků a kojení. Jde to k sobě?

Užívání léků a kojení. Jde to k sobě?

Ve většině případů se na letácích léků dozvíme, že kojící matky by neměly daný lék užívat, respektive jen po konzultaci s lékařem. A lékaři obvykle také řeknou matce, že pokud chce kojit, daný lék by užívat neměla. Toto však není zcela pravda a maminky se při kojení léků až tak obávat nemusejí.

prcek na koberečku

Výhody kojení

Většinou poukazuje na to, že z léků do mateřského mléka uvolňují látky, které následně přecházejí do těla dítěte. Z toho důvodu se nedoporučuje při kojení užívat různé léky. I výrobci léků se chrání tím, že uvádějí daný lék jako nevhodný pro kojící matky.

V tomto případě je třeba si uvědomit, jak velký přínos pro zdraví dítěte i matky znamená kojení. Do mléka se uvolňuje podle mnoha výzkumů jen maličké množství léku, které miminku neublíží. Neplatí tedy ani zdaleka, že pokud matka užije lék, děťátko užije v podstatě stejnou dávku léku jako matka.

Podle odborníka lékaře Thomas Hale, RPh, PhD, který je také autorem knihy Medications and MOTHER'S Milk (Léky a mateřské mléko), existuje jen malé množství léků, které by při kojení mohli skutečně představovat riziko pro dítě a tyto léky lékaři znají. Mluví také o rizicích podávání umělého mléka, které se snaží dost zlehčovat, ale z dlouhodobého hlediska jsou opravdu výrazné.
růžové léky

Umělé mléko raději ne

Předčasné odstavení od mateřského mléka a přechod na umělou výživu může mít velmi negativní dopad na zdraví dítěte i matky. Je dokázáno, že dlouhodobě kojené děti jsou obecně zdravější než ty, které byly na umělém mléce a u matek, které kojily, je také celá řada pozitivních dopadů na zdraví oproti nekojící matkám. Proto není nutné při potřebě nějaké léčby a užívání léků myslet hned na konec kojení. Téměř všechny léky se dají kombinovat s kojením, respektive nepředstavují pro děťátko problém, nebo se dají hledat alternativy, pokud existuje obava, že by daný lék mohl výrazněji škodit. Hodně závisí také na věku dítěte. Největší obavy by měly být u miminek do 6 měsíců, kdy jsou výlučně kojené.

U starších dětí, kde už kojení představuje jen doplněk jiné stravy, není téměř žádný důvod na odstavení kvůli užívání nějakého léku. Pokud kojíte, ale potřebujete nějakou léčbu a lékař vám doporučuje přestat kojit, poraďte se případně s laktační poradkyní. Případně se zeptejte na názory několika lékařů, abyste se ujistily, že můžete i vedle léčby nadále kojit.